Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samochód w firmie – odliczanie VAT

29 lipca 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Adrian Ptak

Jedną z naczelnych zasad podatku od towarów i usług jest zasada neutralności realizowana poprzez prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta doznaje jednak pewnych modyfikacji w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi czynnemu VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikająca z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

– nabycia towarów i usługi;

– dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

∑ Jakie wydatki mają związek z pojazdami samochodowymi?

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (pod tym pojęciem należy przede wszystkim rozumieć samochody osobowe) ustawodawca zalicza wydatki dotyczące:

1)

7

nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

2)

7

używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;

3)

7

nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

∑ Jaką część VAT z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12936

Wydanie: 12936

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament